Národní parky USA 1996 - 2.část

Mesa Verde - Canyon Bryce

   Dalším cílem z náhrdelníku severoamerických perel je Národní park Mesa Verde v Coloradu. Indiánské hrady - Puebla - působí dojmem dětských modýlků. OMYL...!
Nepsanou povinností návštěvníka Utahu je navštívit N.P. Arches. Byli jsme tam... V hektickém spěchu jsme proběhli Dewils Garden až k Landscape Arch, což je nejdelší skalní most na téhle zemi. Na mýtický Delicated Arch už bohužel nezbyl čas.

Mesa Verde N.P. Arches - Landscape Arch Salt lake

   Cestou k Yellowstone jsme odbočili k State park Salt Lake. Češi chtěli zjistit, je-li jezero slané. JE! Teoreticky se v něm lze i koupat. Prakticky ne. 500 m od břehu je vody po kolena, solný roztok nadnáší tak, že na něm člověk leží a než dojde zpět na břeh - ke sprchám s teplou vodou, je na něm centimetrová krusta minerálů. Doporučujeme zkusit, je to pak legrace.

N.P. Yellowstone - Bizoni N.P. Yellowstone - Chipmunk

   Konečně jsme dosáhli perlu největší, nejočekávanější a nejvzdálenější - Yellowstone N.P.ve Wyomingu. Hned za vstupní branou nás Rangeři upozornili, jak se chovat při setkání s bizony a medvědy, proč nekrmit veverky, jak chodit ve vulkanických oblastech po vyznačených stezkách. Po několika mílích jsme vjeli do stáda bizonů. Na skok jsem opustil bezpečí vozu, abych s trafem udělal obrázek. Návrat byl nemožný. Za zády se mi tísnil zbytek výpravy (někdy v důchodovém věku) s kompakty a čekal, až bizon v širokoúhlém hledáčku dosáhne patřičné velikosti. Veverku Čipmunka má nejspíš cenu fotit jedině v dlani, protože to tak všichni stejně dělají. Vulkanické bažinky a gejzíry odjinud, než přímo z lávových políček nevyfotíte, protože každý, i nečeský návštěvník vám tu hned začne "přirozeně" pózovat. To pak vezmete foťák a prcháte do ústranní gejzíru.

Yellowstone - Minerva Terrace Yellowstone - Lower Fall Yellowstone - Lone Star geyser

   V Yellowstone by se daly prožít týdny. My tu byli dva dny. Shlédnuté zcela naplnilo naše očekávání, to, co jsme nestihli je závazkem do budoucna. Pasoucí se sobi v Grant Vilage, Yellowstone Lake, Lower Fall, Mud Volcano, Minerva Terrace, Old Faithfull; vidět grizlyho.

Jackson City Grand Teton N.P. Popelnice a Grand Teton (v pozadí)

   V sousedství Yellowstone, u stejnojmenné hory je menší, ale stejně půvabný národní park Grand Teton. Pro čechoslováka Vysoké Tatry se Štrbským plesem. Kromě krásy panenské krajiny tu mají být hlavním lákadlem medvědi. Žel (??!!) nás žádný nepotkal. Za pozornost stojí i městečko Jackson v podhůří, udržované v duchu dalekého západu. Náměstíčko ze čtyř stran lemují brány z jeleního paroží.

Salt Lake City - White House Salt Lake City - Mormons Churche

   Salt Lake City - hlavní město státu Utah a Mormonů. Desítky kostelů, mormonská knihovna, univerzita a všudypřítomná prohibice. Neamericky krásné průvodkyně mormonskými muzei, pro něž nebyl problém sehnat sestru-průvodkyni ovládající češtinu! Ale plecháček s pivem rychle do pytlíku!
Projíždíme Red Canyon, kde i Severočech od elektráren získá nádech rudocha...
Navštěvujeme další ze super - perel na mapě USA - kaňon Bryce. Obrovskou díru v krajině, naplněnou desetitisíci věžiček, které podle polohy slunce hrají barvami od slonově bílé po temně rudou. Sestup do nitra kaňonu je nezapomenutelným zážitkem.

Red Canyon Canyon Bryce Canyon Bryce

Zpět na 1.část         Pokračování