Galerie hasičů HZS hl.m. Prahy

část 7. - záchrana zasypaného dělníka

Březnová sobotní směna Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy probíhala docela v pohodě, nepočítaje bezvýznamné výjezdy na zajištění po dopravních nehodách a výjezd na spálené potraviny.
Krátce po poledni však zvoní tísňová 150-ka a vzrušený hlas žádá naléhavě o pomoc hasičů k dělníku zavalenému ve výkopu v Horních Měcholupech.
Na místo jsou okamžitě vyslána družstva hasičů ze stanice ve Strašnicích a družstvo lezců z centrální stanice v Sokolské ulici, jede i velitel směny a vyšetřovačka.
Hasičské jednotky jsou na místě
První jsou na místě strašničtí a jejich úvodní radiová zpráva z místa zásahu nedává naději... "Jedná se o muže ve výkopu cca 4 m hlubokém, který je zavalený asi 3 kubíky zeminy." V dojíždějících vozech zpráva vyvolá významný, byť zasmušilý pohled. Zasypané dělníky jsme vyprošťovali nesčetněkrát a k tragédii stačilo podstatně menší množství. Přesto všichni pokračují se stejným odhodláním dál.
Jsme na místě a po rozmluvě s již zasahujícími kolegy se nám nechce věřit: muž dýchá a komunikuje se záchranáři!
Nicméně - vrstva zeminy je obrovská a je-li pod ní dělník stlačen, teoreticky nemá šanci...
Pod vrstvou zeminy dýchá člověk! Bagr Vyztužení výkopu
Práce se rozbíhají naplno, je povoláno další družstvo z Chodova na střídání a vyprošťovací nůžky s rozpínacími vaky.
Hasiči alespoň provizorně zajišťují stěny výkopu, komunikují se zavaleným, sondují vrstvu a složení zeminy.
Výkop byl veden v kompaktní jílovité vrstvě, která působila stabilním dojmem. Proto dělníci ani příliš nezajistili stěny. Jenže pod jílem byla vrstva písku, která se svezla... Někde v hloubi pod ní je kolega, který již nestačil utéct.
Ke spolupráci přibíráme přítomného bagristu. Před několika měsíci prý dělal totéž. Kolegové od zdravotnické záchranné služby případ potvrzují. I tam postiženého vyhrabávali a on komunikoval. Žel zároveň s vyproštěním dělník zemřel. My však doufáme v úspěch a usilovně odstraňujeme lopatami a pak opatrně i radlicí bagru zhroucenou hlínu.
Práce s lopatami Dřina ve výkopu
Obzvlášť pomoc bagristy se strojem je znát a jeho přesná práce budí uznání. Z druhé strany závalu se k zasypanému skulinou prodral strašnický kolega hasič a podává zprávy: Muž má zasypané tělo od prsou dolů, ale hlavou hýbe, cítí se nezraněn! Posléze nám kolega zprostředkovává spojení s dělníkem, když se radlice bagru blíží do míst, kde by se mohl nacházet. ("Dost, už mi jede lžíce bagru po přilbě!")
Nyní se naplno rozběhne ruční práce s lopatami. Je to fuška, ale posiluje nás myšlenka, že se muž cítí docela dobře.
Konečně naděje! Umění bagristy Znovuzrození
Kousek po kousku zemina mizí, objevuje se skořepina přilby, hned nato hasiči uvolňují postiženému obličej a hlavu. Po dvou hodinách dřiny cítíme naději. Ale ještě není vyhráno, stále by se mohla zřítit další část stěny a i crash syndrom u postiženého budí obavy. V okolí je cítit úleva, začíná se žertovat, přitom ale naplno pokračují odklízecí práce. Teprve ve chvíli, kdy má dělník uvolněn pas a začíná pohybovat nohama máme téměř jistotu, že případ dobře skončí. Do výkopu směřuje záchranná vana, postižený je v ní vytažen na povrch a po zběžné kontrole lékař konstatuje, že muž nemá vážnější zranění. Přesto je převezen na sledování do zdravotnického zařízení.
Povedlo se...!
Po více než třech hodinách práce tedy vše dobře skončilo a unavení, špinaví hasiči míří na své stanice. Šťastní, že uspěli, s pochvalou velitele směny: "Chlapi, bylo to dobrý!"
 
Zpět na 6.část         Část 9. - povodně