Galerie hasičů HZS hl.m. Prahy

část 6. - požár bývalého masokombinátu

Při přebírání zprávy o mohutném dýmu vystupujícím z objektu bývalého masokombinátu v Libušské ulici nejspíš službu konajícímu příslušníku operačního střediska HZS hl.města Prahy vystoupil mrazivý pot na zádech. Vždyť při požáru v sousední tržnici před několika málo měsíci málem zahynul kolega a zásah byl nesmírně namáhavý. A tento objekt je nyní využívaný jako skladiště převážně vietnamských trhovců! Proto bylo na místo zásahu neprodleně vysláno několik jednotek pražských hasičů. A postupně byla vysílána další a další družstva, včetně jednotek dobrovolných hasičů.
První seznámení V kouři V kouři II
První jednotka, která přijíždí na místo zásahu ihned volá o další posily. Zachraňují osoby, které uvízly ve výtahu a další, kteří visí na okenních parapetech, protože není kudy jinudy utéct z pasti. Neprodleně se pouští do průzkumu požářiště.
Hledání ohniska Po průzkumu požářiště Velitel směny v akci Hasiči ze Strašnic
Objekt je silně zakouřen a ve vnitřních prostorách není vidět ani natažená paže se svítilnou. Hasiči usilovně hledají ohnisko požáru. Všude je kouř, vedro, ze stropů kape roztavený asfalt a ze stěn odstřeluje žhavá omítka. Nasazené odsavače kouře se jeden po druhém zahlcují zplodinami hoření. První hasiči jsou ošetřováni ZS pro přehřátí a nadýchání kouřem.
Hasič po zásahu Návrat z požářiště Po asfaltové sprše Novodobý rytíř
Po příjezdu dalších pražských družstev jsou zasahující hasiči na požářišti pravidelně střídáni. Sbory dobrovolných hasičů kyvadlovou dopravou zásobují požářiště vodou. Hasičští chemici mění dýchací přístroje a měří koncentraci spalin. Preventivně přijíždí další vozy záchranné služby.
Chvíle odpočinku I velitelský "kočí" si zahasil "Domácí" hasiči z Krče
Po několika hodinách těžké práce je požár lokalizován a v pozdních nočních hodinách zcela likvidován. Na místě zasahovalo přes sto hasičů z deseti pražských stanic a další desítky z dobrovolných sborů. Několik hasičů bylo pro přehřátí a nadýchání zplodin hoření ošetřeno na místě ZS, jeden příslušník byl převezen k nemocniční péči.
Velitel z Krče po návratu z první lajny Zátiší z požářiště
Škoda na uskladněném zboží byla vyčíslena jen na několik desítek tisíc korun. Požár způsobil dělník svou neopatrností při práci s rozbrušovacím agregátem.
 

Zpět na 5.část         Část 7.