Galerie hasičů HZS hl.m. Prahy

část 5. - jedna směna na centrální stanici

   Následující snímky byly fotografovány pro reportáž deníku Dnes. Záměrem článku bylo přiblížit čtenářům běžnou hasičskou směnu na centrální stanici v hlavním městě. Dle zákonů schválnosti byla tato "čtyřiadvacítka" vyjímečná, tedy tím, že se v uplynulých hodinách v Praze téměř nic "hasičsky zajímavého" neudálo... Ke zhlédnutí vám předkládám fotoreportáž o tom, co dělají hasiči, když nehoří.

Ranní nástup

   "Je sedm hodin, směna B - nástup." Na dvoře centrály se do pozoru staví dvě řady, do zásahu ustrojených hasičů. Na zkoušku se rozsvěcují poplachová světla, velitel zkoumá tváře zde vyrovnaných příslušníků. Ještě je čas, aby přiznali nemoc, či jinou indispozici a skončí na vrátnici, nebo na "lehčí" technice. Po rozdělení na "vozy" už musí každý "makat" naplno. Hasiči mají ve výhledu velitele, semafor s výjezdovými světly, historický zvon a relikvii nejcennější - pamětní desku s kolegy, kteří zahynuli ve službě. Je uklidňující, když víte, že by na vás podnik nezapoměl...

Rozdělení techniky Na nástupu

   Následuje běžná rutina každého dne: převzít a překontrolovat techniku, svačina, týdenní úklid garáží a dvora, školení a výcvik. Jen dobrovolník, který se stará o uvaření oběda je z některých méně populárních povinností uvolněn. Pokud ovšem nebude výjezd! To potom dělá jako ostatní a po návratu se opět vrhá na vaření. Teď už ovšem za nespokojeného komentáře hladových.

Úklid garáží Odpočinek při výcviku K obědu budou roštěnky

   V neobvyklém poklidu přichází odpoledne a osobní volno. Někteří ho tráví čtením, jiní studiem, kolegu Martina nečekaně přepadá únavová krize, takže se ani nestačí svléct z ochranných kalhot a usíná. "Balda" a ostatní sportovci na dvoře prohání florbalový míček...

Odpočinek nad časopisem Náhlá únava Florbal na dvoře

   ...když tu zvoní na operačním středisku tísňová 150-ka. Tentokrát to není vtipálek, který zdařile od rána blokuje linku a obtěžuje paní Janu. "Prosím vás, máme na balkóně velké vosí hnízdo, co s ním?" "Vaši adresu prosím, telefon, čekejte, jedeme!" Je po klídku, i když drama z toho nebude. Rozsvěcují se poplachová světla, zní gong: "Spojka z červené na ústřednu a pojede jenom červená, Praha 3, Koněvova, vosy na balkóně!" Běh ke garážím, pár navyklých pohybů a jedeme. Běžná akce, jedna z těch lehkých. Za několik minut vysává Pavel velké vosí hnízdo speciálním vysavačem do pytle. V té době se "provětrává" i družstvo s "bílou", pro změnu na zajištění vozidel po dopravní nehodě. Jinak je i na ostatních stanicích neobvyklý klid.

Pozor, přebíráme případ! Likvidace vosího hnízda...

   "Dobré ráno, je šest hodin!" Poklidný průběh směny tentokrát nenarušil žádný noční výjezd. Mimořádně odpočatí hasiči vstávají, ještě uklidit přidělené "rajóny" a domů! "Tahle šichta byla fajn. Byl tu novinář Jaromír, takže jak bývá pravidlem se nic, co by stálo za řeč nestalo."
Hned o následující směnu později jezdili hasiči z centrály od jednoho případu ke druhému...

Rychle uklidit a domů!
 
Zpět na 4.část         Část 6.