Galerie hasičů HZS hl.m. Prahy

část 3. - o hasičích

   Pod blikajícím modrým majákem a řvoucí sirénou se hasiči ženou k rozličným případům. Nutno k tomu poznamenat, že mnoho řidičů, ba i chodců jim tuto cestu značně ztěžuje. Ať už bezohlednou jízdou ("No co, já spěchám taky..."), tak snahou o závodění s hasiči, v Praze pro se pro změnu zařazují do kolony vozidel jedoucích k požáru. Z pro mě nevysvětlitelného důvodu před rozjetá hasičská vozidla s rozsvíceným světelným a zvukovým zařízením vstupují chodci... (zastavit pak cisternu s dvaceti tunami váhy je zázrak).

Požár restaurace Cesta skončila! Nebezpečný požár sila Požár truhlárny

   Zvláštní kapitolou jsou v ulicích parkující vozidla. Ať přímo na nástupních plochách pro požární techniku, tak podél chodníků, když v uličce mezi nimi stěží projede osobní automobil. Staly se nám případy, kdy jednotky uvízly na kraji parkujícími vozy zatarasené ulice, v dohledu šlehaly z oken plameny a technika k nim nemohla. To potom musí hasiči vyskákat z cisteren a rukama odhazovat překážející automobily. Poškození, sousedi, čumilové (jednou i jeden bývalý primátor) pak vytýkají (nadávají) hasičům, že dojezd trval dlouho... Stát se tohle trochu jinde, kam se chystáme...
Malá výzva pro ty, jejichž svědomí není nejčistší: "Až nás budete potřebovat, budete zoufale telefonovat na linku 150, budete čekat na spásnou sirénu, zamyslete se, zda jste někdy nebrzdili hasiče, záchranku, policii..."

Zapálený automobil Hazard na přejezdu V troskách...

   Osobně si přesto přeji, aby k tomu nedošlo. Hašení požárů, vyprošťování postižených i focení neštěstí a tragédií je sice naší prací, ale když těch zásahů bude méně, rozhodně se nebudeme zlobit. Nakonec - ať se školíme, svačíme, trénujeme, nebo makáme ve vedru a kouři, je to za stejné peníze!

Drama na ulici Chvilka odpočinku Zahradní chatka


Zpět na 2.část         Pokračování