Galerie hasičů HZS hl.m. Prahy

část 1. - o hasičích

   Hasiči chvátají tam, odkud druzí utíkají. Hasičský fotograf jde za nimi. Buď má v ruce fotoaparát, nebo kameru, to v případě, že kolega z dvojice nemá volno. K větším požárům ale dochází zpravidla tehdy, když si ten druhý vybírá zaslouženou dovolenou. Potom má hasičský fotograf na zádech dýchací přístroj, na krku fotoaparát, na rameni reflektor a v ruce videokameru. Volnou nohou někdy pomáhá hasičům rozmotávat hadice. Přitom se snaží dávat pozor, aby nikam nespadl, nic na něj nespadlo, aby pokud možno nepřekážel, je-li třeba pomohl a uchránil techniku od úhony. (Oprava fotoaparátu po pokropení vodou už stála i přes 15 tisíc Kč). Sleduje dění a zaznamenává: co hořelo, co ještě nehořelo, kde ležel uživatel, co z něho zbylo, jak vypadala hořící knihovna, než ji hasiči uhasili a vyhodili, jak vypadala místnost, když hasiči prováděli zásah. Mimo to dokumentuje následky dopravních nehod, vyprošťování zraněných, nebo závažné technické zásahy, protože lidská blbost bývá bezmezná. I člověk, kterému hasiči svým zákrokem zachrání život je schopen je žalovat pro bezvýznamné poškození majetku.

Důsledek lidské zloby Po náročném zásahu... Záchranáři Rychle dovnitř a hasit!

   Hasičské snímky a videozáběry slouží orgánům činným v trestním řízení, pojišťovnám, pro zadokumentování zásahu, ke školení a v neposlední řadě i pro propagaci záchranářů obecně.

Budeme vyprošťovat...! Ultralight dolétal... Požár u čerpací stanice Bezdomovci si přitopili...

   Na snímcích, které vám předkládám představuji každodenní práci hasičů, kteří většinou ve spolupráci se zdravotnickými záchranáři likvidují následky lidské hlouposti, bezohlednosti, či jen smůly. Práce hasiče - to není jen likvidace požárů; jsou to denní výjezdy k dopravním nehodám, kdy v lepším případě "jen" zasypávají uniklé PHM, zabezpečují vozy proti požáru a uvolňují vozovky. V tom horším se jedná o vyprošťování zraněných, či usmrcených, nebo o očištění komunikací od ostatků obětí nehod. Na "zpestření" směny se jezdí vyprošťovat osoby z výtahů, otvírat byty pro záchranou službu, či Policii ČR, chytají se ulétlí papoušci, uniklí hadi, sundavají se koťata ze stromů...

Hasiči přijeli včas! Nepovedené odbočení Lidi, přemýšlejte!

   Někdy jsou hasiči voláni na pomoc záchranné službě, třeba když váha pacienta překoná vžité normy a další čtyři "chlapáci" se střídají při snášení 200kg nemocného. Nebo když architekt paneláku nepočítal se snášením nemohoucího pacienta z vyššího poschodí na nosítkách a nebožák je sundaván oknem po fasádě za pomoci vysokozdvižné plošiny.
Hasiči čerpají zatopené sklepy, vyprošťují zamrzlé labutě, zachraňují tonoucí lidi, i zvěř, vylovují utonulé, pomáhají při živelných katastrofách, likvidují ropné havárie.
Výjezdová jednotka hasičů bývá vysílána i k sundání sebevrahů z nedostupných míst. Že se vždy nemusí jednat o bezpečnou záležitost dokumentuje případ, kdy po sundání oběšeného ze sloupu osvětlení, našli policisté v kapse nebožtíka obranný granát...

Velká voda v Krnově Čeští gondoliéři Sanita pro rodičku


Zpět na Galerii 4         Pokračování