Galerie hasičů HZS hl.m. Prahy

Pár řádků k situaci u hasičů v souvislosti s aplikací nového "služebního" zákona č. 361/2003 Sb.

Vážení návštěvníci mých stránek, civilisté-daňoví poplatníci, dobrovolní hasiči, příslušníci bezpečnostních sborů, profesionální hasiči. Již několik let se snažím na mých webových stránkách, v denním tisku a v televizích o prezentaci těžké práce hasičů mezi veřejností. Tato práce musí být zároveň koníčkem každého tzv. "záchranáře". Jenom pro peníze hasičinu, službu v PČR (či u ZS) ale nelze dělat, nicméně v demokratickém státě 21. století nebude též nikdo do zaměstnání chodit zadarmo. I tak spousta hasičů musela, aby důstojně uživila rodinu, ke svému povolání vykonávat navíc další práci.
Proto jsme s nadějemi stále - rok za rokem - poslouchali sliby a čekali na "Nový" zákon, co se bude platovými náležitostmi zabývat. Částečně došlo na učitele, zdravotníky - státní zaměstnance - a my se najednou dozvěděli, že nás se to netýká - a čekali jsme dál (protože nás naše práce baví a těší). Konečně vzešel "náš" nový zákon v platnost... A většina hasičů (a jejich manželek) nevěřila vlastním očím.
Na mnou zveřejněných snímcích hasičů jsou kolegové, kteří vyhrabávali oběti zemětřesení v arménském Leninakanu, zasahovali na misích v Alžíru, Iránu, Pákistánu, hasili u nesčetných požárů, kde si s každým nebezpečným případem v jedovatém prostředí zatloukli další "hřebíček" do rakve, kolegové, co svým zásahem zachránili nepočítaně lidských životů. Tito borci najednou - úředním rozhodnutím - přišli o své hodnosti získané za mimořádné činy a s tím související "hodnostní" příplatek, mnozí z nich přišli o další nemalé částky ve výplatě související s novým služebním zařazením, většina z nich dostala zákaz výkonu dalšího zaměstnání. O zákazu působení v politických stranách nemluvě. Jak by se asi taková "odměna" líbila vám...?
Když sleduji články na zpravodajských serverech, které se zabývají současnou situací v tzv. Bezpečnostních sborech zjištuji, že značná část těchto příspěvků je přinejmenším nepřesná. Média píší o hrstce bouřících se policistů, případně na sousedícím místě hned přidají další článek o ekcesu některého příslušníka. V článcích se téměř nepíše, že se tyto potíže týkají též hasičů, popřípadě jaké úžasné nápady jim nový služební řád přinesl. Pokud zabrousím do diskuzních fór pod články se zklamáním zjišťuju, jaká nenávist se zvedá proti nám všem, kteří pouze chceme, aby naše povolání, které ve většině případů máme rádi - ať policisté, hasiči, či další složky BS - bylo důstojně oceněno. Národ by se asi neměl takhle chovat ke svým záchranným a bezpečnostním složkám... I tak ale hasiči stále nasazují krky za "nás všechny" a policisté se stále ještě potýkají s lumpy a lumpárnami tady doširoka zakořeněnými.
Nejeden hasič, či příslušník bezpečnostního sboru je přesto zastrašován ve své nespokojenosti, další jsou upozorňováni na "zvýšenou poptávku po pracovních místech za Branou". Jsou naštěstí i vedoucí a velitelé, kteří svým podřízeným buď dle svých možností pomohli platový propad překlenout, nebo alespoň chlapsky, otevřeně s mužstvem hovoří a jednají.

Tímto svým příspěvkem bych chtěl požádat návštěvníky z řad "civilistů", kteří náhodou na mé stránky zavítali, aby se nenechali snadno zmanipulovat jednostrannými vyjádřeními některých tvůrců zákona, či činovníky jednotlivých složek. No a ty ostatní chci tímto alespoň pozdravit a podpořit.
Zajímavý projev p. učitelky Kriglové na setkání "Manifest 361":
Projev p. učitelky
Chcete-li se o situaci v bezpečnostních složkách dozvědět víc, můžete sledovat následující stránky:
www.policista.cz
Odborový svaz hasičů
http://demonstrace.phorum.cz
http://www.hasicske.estranky.cz
http://www.demonstrace.estranky.cz
http://www.firepolice.wz.cz
A ještě jeden dodatek za mnohé mluvící: Byl a stále jsem hrdý na "Náš" pražský hasičský znak, který do konce loňského roku zdobil (stejně jako znaky dalších sborů) naší techniku jakoby bojová zástava. Administrativním nařízením se tyto znaky odstraňují. Je to stejné jako by (?) mohla být odstraněna naše hrdost, že jsme HASIČI!
L.K. - únor 2007
Zpět
na úvodní stránku galerie hasičů