Galerie hasičů HZS hl.m. Prahy

Záchrana tonoucího koně

Představím vám případ, který opět ukázal ohromné nezištné nasazení, obětavost a hrdinství hasičů. Těch, kteří "jsou za to placeni" i těch, kteří pomoc druhým berou jako svůj koníček. Tragickým hrdinou události byl - pro někoho pouhý - kůň. Přesto si pro tohoto nešťastného tvora na dvě desítky záchranářů sáhly na dno sil i do nemalého rizika.
V pondělí 26.ledna 2004 před 16. hodinou přijalo operační středisko HZS hl.m.Prahy žádost o pomoc u případu topícího se koně v Berounce u Černošic. Na místo události jsou ihned vyslány jednotky z Radotína, Smíchova, Petřin a řídící důstojník (velitel) směny. Se družstvy hasičů vyjíždí i automobilový žebřík a vyprošťovací jeřáby. K případu jedou i jednotka HZS Středočeského kraje z Řevnice a jednotky Sboru dobrovolných hasičů z Černošic a Mokropsů. Na místo zásahu je preventivně vyslána ZZS.
První záchranáři přijíždí k případu, žel pro chaty na břehu řeky a pouhou metrovou pěšinku podél zamrzlé vody nelze techniku použít. Tak jako většinou tedy stejně dojde na "hrubou mužnou sílu"....
Asi hodinu po převozu koně do mokropesské hasičárny přes veškerou snahu zvěrolékaře, majitelů, hasičů a dalších pomocníků hřebeček uhynul.
V průběhu zásahu jsme se dozvěděli, že na lipenecké straně řeky pražská ZZS ošetřila těžce zraněnou ženu, kterou kůň původně táhl na sáňkách a posléze zavalil. Zdravotní stav zraněné měl být velmi vážný...
Zpět
na úvodní stránku galerie hasičů